А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

28 липня – Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами

опубліковано: 30 липня 2024 оновлено: 12 вересня 2024

Щорічно 28 липня відзначається – Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Існує п’ять основних типів вірусу гепатиту. Усі вони можуть давати ускладнення та призводити до цирозу та раку печінки.

В світі проводяться акції - нагадування про обов'язковий скринінг на вірусні гепатити. Це безкоштовна експрес-діагностика. Адже, до 5% населення країни інфіковано вірусним гепатитом С  (ВГС), з них хронічний ВГС мають 3,6%, та 1,5% - вірусним гепатитом В (ВГВ), при цьому більшість хворих не знають про свій стан і не отримують відповідного лікування.

Тестування на гепатити В і С є необхідним для кожного хоча б один раз на рік. Для цього за державною програмою медичних гарантій проводиться закупівля швидких тестів на ВГ, які доступні у сімейних лікарів та в закладах охорони здоров’я. Закуповуються ефективні препарати для лікування вірусних гепатитів В та С, які дозволяють вилікувати 95% хворих на ВГС.

! Всі, хто користується послугами стоматологічних, косметологічних, татуювальних кабінетів тощо, де є ризик контакту з кров’ю, перебувають у групі ризику. Отже тестування на гепатити хоча б раз у житті має пройти кожен, так як  своєчасне виявлення хвороби відіграє важливу роль у сприятливому прогнозі одужання.

Протягом 2023 року в Україні проти ВГС проліковано 16 985 пацієнтів, за 6 місяців 2024  - 10 694 осіб (це 63% від  річного індикатора) та 4 564 пацієнтів перебуває на лікуванні ВГВ (станом на 01.07.2024 року).

За 2023 рік в Україні протестовано 1 208 758 особи на маркери ВГВ інфекції, з яких позитивних випадків - 23 891.

На маркери ВГС-інфекції в Україні протестовано 834 890 особи, позитивний результат отримали 13 299 людини, з яких підтвердили свій статус 6 114 людини.

Надійним засобом профілактики проти вірусного гепатиту В є вакцинація. Згідно Національного календаря щеплень в пологовому будинку новонароджений отримує І дозу вакцини проти вірусного гепатиту В, в віці 2 місяця дитина отримує ІІ дозу, в віці 6 місяців – ІІІ дозу. На теперішній час вакцинація дорослих проти вірусного гепатиту В не забезпечується за кошти державного бюджету, для проведення імунізації можливо  звернутися  до приватного медичного закладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та отримати щеплення в медичному закладі, де ви задекларовані.  

Щеплення проти вірусного гепатиту А є рекомендованими, для проведення вакцинації  можливо  звернутися  до приватного медичного закладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та отримати щеплення в медичному закладі, де ви задекларовані. 

 

 

АЛГОРИТМИ ДІЙ ДЛЯ ПАЦІЄНТА: Що робити, якщо експрес тест показав позитивний результат?

Позитивний результат швидкого тесту не є підставою для початку лікування, а передбачає додаткове підтвердження діагнозу:

  1. Для підтвердження  (або спростування) лікар направляє пацієнта із позитивним результатом швидкого тесту  до лабораторії для визначення РНК вірусу гепатиту методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР).
  2. Якщо результат аналізу позитивний, лікуючий лікар скерує вас до спеціаліста, який займається лікуванням вірусних гепатитів  або за відсутності специфічних  показань (таких як ниркова недостатність, попередній неуспішний досвід лікування ВГ, компенсований або декомпенсований цироз) може призначити лікування сам.
  3. Лікар проводить додаткові обстеження пацієнта такі, як аналізи крові та сечі. Слід дослідити ступінь ураження печінки. Крім того, необхідно пройти обстеження на туберкульоз.
  4. Потім лікар призначить впродовж  12 або 24 тижні схему лікування.
  5. Щоби дізнатися, чи лікування було успішним, через 12 або 24 тижні необхідно здати кров для визначення РНК вірусного гепатиту методом ПЛР. Відсутність вірусу свідчитиме про одужання пацієнта.

! Важливо пам’ятати, що після одужання все ж є ризик повторного зараження, тому потрібно ретельно дотримуватися всіх правил профілактики вірусних гепатитів В і С.

 

До засобів профілактики вірусних гепатитів В та С належать:

  • застосування бар’єрних контрацептивів (презервативи);
  • використання одноразових (наприклад: шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуальних (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи, манікюрні ножиці) предметів;
  • використання засобів індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
  • використання багаторазового стерильного приладдя (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний інструменти для пірсингу, татуажу тощо).

Ефективний метод специфічної профілактики дітей проти гепатиту В – є вакцинація. Перше щеплення проти вірусного гепатиту В проводиться немовлятам в пологовому відділенні,  потім в віці 2 місяця дитина отримує ІІ дозу, в віці 6 місяців – ІІІ дозу.